Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie parę miesięcy to coraz lepsza sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od 1991 roku poziom. Pod koniec 2016 roku wynosiło około ośmiu procent, a spadki zanotowano aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Z pewnością tego typu sytuacja jest mocno widoczna w branżach technologicznych, tam już od paru lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak identyczna sytuacja ma ostatnio miejsce w zupełnie nowych branżach, także w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu może być korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla naszej gospodarki, którą będzie rozruszał odpowiedni wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają różne dodatki, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, opiekę medyczną czy ubezpieczeniowe pakiety dla całej rodziny.

Co ciekawe, tendencje w naszym kraju są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwuje się regularny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w bieżącym roku ogólna ilość ludzi bez pracy może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Najważniejszą przyczyną takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu ludzi, postęp technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie mają dużego wpływu na ilość bezrobotnych. Hasła tego typu słyszy się często od dziewiętnastego wieku, a w dalszym ciągu mimo wymyślenia ogromnych ilości najróżniejszych urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane technologie mogą spowodować wymieranie niektórych zawodów i powstawanie innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny we własny rozwój i nie obawiać się zmian.