Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie miesiące to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najniższy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku miało wartość około ośmiu procent, a jakieś spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Sytuacja taka oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z wyszukaniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością taka sytuacja jest widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od paru lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak dość podobna sytuacja pojawia się ostatnio w zupełnie nowych branżach, także w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowali pracodawcy.

Sytuacja tego typu jest bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla całości gospodarki, jaką będzie napędzał wzrost wynagrodzeń. Poza tym duże znaczenie zaczynają mieć pozapłacowe dodatki, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karnety do obiektów sportowych, opiekę medyczną czy pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co ciekawe, tendencje w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 ogólna ilość ludzi bez pracy może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom licznych osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Tego typu hasła usłyszeć już można od dziewiętnastego wieku, a cały czas pomimo używania ogromnej ilości najróżniejszych maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie pewnych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą we własny rozwój i nie obawiać się zmian.