O czym należy pamiętać podczas szukania swojej pierwszej pracy.


O tym, jak będzie się rozwijała czyjaś zawodowa kariera w dużej mierze uzależnione będzie od tego, gdzie się będzie zaczynać po zakończeniu nauki. Dlatego też przed podjęciem zatrudnienia warto się dobrze zastanowić, czy aby tam na pewno będzie miejsce, które zapewni odpowiedni rozwój. Oczywiście nie zawsze będzie możliwość wybierania, ale czasami lepiej będzie poszukać odrobinę dłużej niż później marudzić na złą decyzję.

W pierwszej kolejności należy zaznajomić się z daną firmą, sprawdzić jej pozycję na rynku i to, co do tej pory udało się jej osiągnąć. Warto się również zorientować, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie panują w niej warunki pracy. W tym przypadku doskonałym źródłem tego typu informacji przede wszystkim będą przeszli i aktualni pracownicy, jacy mogą mnóstwo ciekawych rzeczy powiedzieć o miejscu, w jakim pracują.

Oczywiście podstawowym kryterium podczas wyboru pierwszej firmy jest wynagrodzenie, i chyba długo nie zmieni się nic w tym zakresie. Jest oczywistym, że rozpoczynając pierwszą pracę na początku pułap pensji może być dość niski, ale najlepiej się związać z firmą, jaka może dać odpowiednie możliwości.

Lecz w przeciągu ostatniego czasu zwiększająca się ilość kandydatów przy podjęciu ostatecznej decyzji bierze również pod uwagę czynniki pozapłacowe. I w wielu przypadkach to te dodatki właśnie są istotnym argumentem w kuszeniu najlepszych chętnych. Z takich też powodów podczas negocjacji warto zorientować się, co dana firma może zaproponować, a w pierwszej kolejności dobrze się zastanowić, które będą dla nas istotne.

O ile zaczynając zawodową karierę pierwsze kilka lat to nauka i zdobywanie nowej wiedzy, to potem wielu pracowników może się zatrzymać w miejscu z zawodowym rozwojem. Warto więc podczas składania dokumentów dowiedzieć się, jakie i w tej kwestii będą możliwości, czy wybrana firma zapewni kursy i szkolenia dopasowane do oczekiwań i potrzeb konkretnego pracownika.

Na zakończenie wspomnieć też warto o atmosferze oraz klimacie panujących w nowym miejscu pracy. Przecież będzie się w niej spędzać prawie jedną trzecią życia, więc byłoby bardzo dobrze, aby ten czas nie stał się przykrym i niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o to należy się dowiedzieć, jeśli się będzie szukało swojego pierwszego zatrudnienia.